Magamról

Saját fotó
Minden utazás egyszeri és megismételhetetlen, még ha ugyanoda megy is az ember, akkor sem lesz ugyanaz az élmény. Az utazásaim és túrázásaim lényege az, hogy emberekkel találkozzak, lássak ezer apró csodát. Megtanultam élvezni az utazásokat. Bármerre járok, úgy élek, mintha helybéli lennék. A főzés szenvedély, s kétszer két étel sohasem ugyanolyan ízű, mert a lélek zendülése sem ugyanaz. A test is örökkön örökké változik, de a lélek változatlan marad.

2011. augusztus 14., vasárnap

Szederdzsem

Egy kis szedertörténelem
 
A rózsafélék családjába tartozó szeder a sivatagok kivételével az egész világon elterjedt. Valójában több, egymással kereszteződésre képes fajról van szó, ezért a szeder növénytani szempontból igen változatos összetételű állománynak tekinthető.
Természetes lelőhelyeit az emberiség régóta ismeri. Fogyasztását a görögök köszvény ellen javallották.
Termesztésbe vétele és piaci értékesítése azonban csak a XIX. században kezdődött meg. Ekkor indult meg a tüskementes, valamint a termesztést megkönnyítő, egyenesen álló szárú változatok kifejlesztése is. Vannak, akik szerint a tüskékkel együtt az erőteljes, jellegzetes ízanyag is eltávozott a termesztett szederből. 


A szederdzsemet az alábbi módon készítettem: a szedret megmostam, érett, de kemény gyümölcsöt kaptam hozzá. Feltettem főni egy nagy fazékba, egy kicsit megtörtem fakanállal a szemeket. Amikor kicsit összeesett átmertem a kenyérsütő gépembe, s beállítottam a lekvárfőző programot. 


Engem nem zavarnak a magok, de aki nem szereti, az a Dzsemfix hozzáadása előtt szitán átpaszírozhatja. Ízlés szerint cukorral édesíthető, illetve pici tartósítószer hozzáadása ajánlott. Forrón, steril üvegekbe kanalaztam, lefedtem és száraz dunsztban hagytam kihűlni.


Palacsintát sütöttem néhány nap múlva, ott használtam töltelékként, de kenyérre kenve és süteménybe felhasználva is kitűnő édesség.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.